yunus_helvaci_3

Sizi babanız Necip Helvacı’dan dinleme şansımız oldu. Hacı Şerif’te işlerin başına nasıl geçtiğinizden ve getirdiğiniz yeniliklerden biraz bahseder misiniz?

Hacı Şerif ailesinin 4. kuşak temsilcisiyim. 2000 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bulunduğumuz merkez dükkanda babam ve amcamla beraber normal bir aile işletmesi şeklinde işleri devam ettirdik. Günler geçtikçe bunun artık bana yetmediğini, daha değişik çeşitlere ihtiyacımız olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü insanların da ihtiyaçları değişiyordu.

İstanbul’da okurken hafta sonları gidip çalıştığım yerler vardı. Oralarda değişik ve bizim için yeni olan fikirlerle karşılaştım. Mühendis olmanın vermiş olduğu, olaylara farklı çözümler üretme arzusu beni yenilikçiliğe itti.

2003 senesinde aile şirketi olarak devam ederken, “daha iyi ne yapabiliriz”in yollarını aradım. 2005’ten sonra ilk olarak iş yerimizin içinde daha değişik çeşitler çıkarmaya başladık. Denizli’de satılmayan ürünleri İstanbul’dan alıp geliyordum ve ufak kavanozlar içinde satmaya başlıyordum. İnsanlar bunları burada kim alacak derken ben pek de kulak asmadım ve kendi bildiğimi yapmaya devam ettim.

yunus_

Uzun yıllar merkez şubenizde işlerinizi yürüttüğünüzü biliyoruz. Peki bayileşmeye başlamanız nasıl oldu?

2006’da ikinci şube arayışına girdik ve büyük bir şube bulduk. Ahşaptan bir mimari yaptık ve orada şubeleşme atılımımız başlamış oldu. 2005 senesinde 4 tane elemanımız vardı; imalatta 3 kişi, satışta ise 1. Bugün 110 kişiye ekmek kapısı olduk. 2. şubemizde de başarılı olduktan sonra Denizli’nin merkezinde bulunan Çınar şubesini açtık.

dondurmalı-irmik-helvsı

En meşhur ürününüz dondurmalı irmik helvası. Bu lezzeti nasıl keşfettiniz?

2010 senesinde insanların pratik yiyebileceği bir ürün keşfetmek istedim; bardakta mısır, külahta dondurma gibi. AVM’lere nasıl girerim, Hacı Şerif’i tek bir ürünle nasıl anlatırım derken dondurmalı irmik helvasını keşfettim. Dondurma ve irmik helvasını aynı anda sunabilecek bir makine tasarladık ve bunun da patentini aldık. Çünkü dondurmayı soğutan motor, aynı anda helvayı ısıtıyor.

Dondurmalı helvayı güzel bir sunumla insanlara tattırmaya başladık ve kısa zamanda Denizli’deki AVM’lerde yerimizi aldık. Zaman içerisinde dondurmalı irmik helvası Hacı Şerif’in kupon ürünü oldu.

Hacı Şerif çok fazla ürünüyle anılıyor ama bir şeyin çok bilinir olması lazım. İnsanlar artık mağazaya geldiğinde dondurmalı helva yerine bir tane Hacı Şerif versene diyorlar. Bu da marka ve ürünün özdeşleştiğini gösteriyor.

 

Hacı Şerif’in Denizli’nin sınırlarından çıkışı nasıl oldu?

2010 senesinden sonra franchise vermeye karar verdim. Bayilik nasıl olur diye düşünürken birden süreç hızlandı. Konseptimizi belirleyip çevre illerimizden Ankara’ya kadar şube açışına ön ayak olduk.

Benim hayalim İstanbul’du. Eminönü’nde bir şube buldum ve orada ürünlerimizi satmaya başladık.

Eğer işinizi geliştirmek isterseniz yenilikçi olmanız lazım. Çünkü devir sürekli değişiyor. Eskiden çocuklar helvayı sevmezdi ama biz onlara dondurmayla birlikte helva yemeyi öğrettik.  Bildiğimiz çikolataları daha değişik formlarla kavuşturduk.

yunus_helvaci_2

İsterseniz biraz da internet sitenizden bahsedelim. Site açmaya nasıl karar verdiniz ve orada işler nasıl gidiyor?

2013 yazıydı, bir pazar günü şehir dışına çıkarken kendi aramızda çocuklara bisikleti nereden alacağımızı konuşuyorduk. Eşim internetten alalım dedi. Şoka girdim. Bisikleti dahi internetten alıyorsak, Hacı Şerif’i neden internetten satışa koymayalım diye düşündük.

 

Pazartesi hemen gerekli işlemler için masa başına geçtim ve internet sitemizi açtık. Türkiye’nin her yerine kargomuz tek bir yerden gidiyor, günde 300 paket kargo yolluyoruz. Bütün kargolar Denizli’den gidiyor. Aynı gün kargoyla ertesi güne müşteriye teslim ediyoruz.

Toplamda 33 şube ve 110 çalışanımız var. Üretim Denizli merkezde devam ediyor. Bayilerimize özel olarak eğitim veriyoruz. Üretimi başka yere taşımıyoruz çünkü lezzetin bozulmasından korkuyoruz. O yüzden Denizli’deki üretime çok önem veriyoruz.

 

Yunus Helvacı ile Hacı Şerif’in İş Dünyasındaki Başarısı Üzerine Söyleşi

| Genel | 0 yorum
Yazar Hakkında
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>