necip_helvaci

Hem kendinizden hem de Hacı Şerif’in doğuşundan biraz bahseder misiniz?

1952 senesinde Denizli’nin Babadağ ilçesinde doğdum. 57’de ise Babadağ’daki yaylamızı bırakıp Denizli’ye taşındık.

Denizli’de babamın Ali Rıza Bozbay diye bir ortağı vardı. Ortağımızla birlikte merkez şubemiz olan Bayramyeri’ndeki dükkanımıza karar verdik. O zamanlar burası domates tarlasıydı. Domatesleri kendi ellerimizle söktük ve bir dükkan inşa etmeye başladık. 1965 senesinde abim askere gidince ben hayat üniversitesine atıldım. Benim de askerden dönmem sonucunda 72 senelerinde babam işi bize devretti. Dede babaya, baba bize devredince iş her geçen gün büyüdü.

Oğlunuz Yunus Helvacı’nın Hacı Şerif’e katkıları nasıl oldu?

1995-1996 senesinde oğlum Yunus Helvacı üniversiteye gitti. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra İngiltere’ye master programına gitti. İngiltere’den Denizli’ye dönünce de işin başına geçmek istedi. Yunus görevi devraldığında bizim 1 dükkanımız vardı, şimdi ise 33 civarında dükkanımız var. Zincirin halkaları Yunus ile birlikte her geçen büyüdü. Tabi ki bu tahsilin ve gençliğin verdiği dinamizmle oldu.

Yunus Helvacı’nın başarısına katkı sağlayan diğer unsurlar neler?

Oğlum tek başına büyük bir başarıya imza attı ama aynı zamanda piyasanın da durumu çok etkili oldu. O zamanlar Denizli’nin nüfusu 150 – 200 bindi şimdi ise 1 milyon. Tabi ki bunun da büyük avantajları var.

Zamanında şartlarımız çok ilkeldi şimdi ise her şey makineleşti. Makineleşmeye rağmen ürünlerimizin lezzeti hiç değişmedi ve böylece başarımız daim oldu. Dededen babadan gördüğümüzü çocuklarımıza gösterdik ve çocuklarımız da bizi utandırmadı ve çok daha iyisini yaptılar.

necip_helvaci_1

En çok tercih edilen lezzetiniz hangisi?

Bizim lezzet ağımız çok geniş. 150 – 200 çeşit arasında farklı lezzet var. İlk başlarda en çok tercih edilenler lokum, şeker ve helvaydı. Şimdi şuruplu tatlılar da eklendi. Her geçen gün yeni bir ürünü mağazamızda sergilemeye başladık. Eskiden 3 çeşit lokum vardı; sade, güllü, fıstıklı. Ama şimdi 35 çeşitten fazla lokum var ve bunun sonu yok.

Ama bizim en çok tercih edilen ürünümüz doğumdan ölüme irmik helvası. Zaten Yunus’un katkısıyla dondurmalı irmik helvasını ürettik.

Ürünleri yaparken en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bakır kazanlarda pişiriyoruz, çınar ağacından yapılmış kürekler kullanıyoruz. Bunu yaparken de aşkımızı ve sevgimizi katıyoruz. En önemlisi ise ürünlerimizi önce tadıyoruz. Yemediğimiz ürünü satmıyoruz. Prensip olarak önce yaptığımız ürünü kendimiz tadarız, dostlarımıza tattırırız ve eğer olmuşsa piyasaya sunarız.

necip_helvaci_2

Netice olarak dede babaya bıraktı, baba bize bıraktı, biz Yunus’a bıraktık. Bir aile şirketi kurduk ve ülke çapında büyük bir başarı elde ettik. Temennimiz bundan sonra da işlerin böyle gitmesinden yana.

Benim işim tatlı, aşım tatlı, eşim tatlı.

 

Necip Helvacı ile Hacı Şerif Röportajı

| Genel | 0 yorum
Yazar Hakkında
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>