Malzemeler
1 kahve fincanı su
1 adet yumurta
1 tatlı kaşığı maya
1 kahve kaşığı pudra şekeri
250 gr. Un
1 su bardağı ılık su
1 kahve kaşığı tuz
Kızartma için; 4 su bardağı zeytinyağı

Şurubu için; 1 kg. tozşeker, 2 su bardağı su, 1 limonun suyu

Hazırlanışı
Küçük kaba bir kahve fincanı su ile maya ve pudra şekerini ezip içine unundan iki kahve fincanını ilave ederek iyice karıştırın. Üzerine bir kapak kapatıp yirmi dakika mayalandırın.

Bir mermerin üzerine unu eleyip ortasını havuz gibi açıp hamuru, suyu, tuzu, yumurtayı ilave edip elinizle yedire yedire hamur yapın. Beş dakika yoğurarak hamurun kuvvetlenmesini sağlayın.

Sağ elinizle beş dakika daha kaldırıp vurarak yoğurunuz ve hamuru kendisinden üç kat büyük bir tencereye koyup, tencerenin kapağını kapatıp otuz dakika mayalandırın. Bir tencereye yağı koyup harlı ateşte kızdırınız ve mayalanmış hamurdan sol avucunuzla avuçlayıp alabildiğiniz kadar hamuru alıp, avucunuzu kapayın. Yumruğunuz sıkılmış ve eliniz hafif yan vaziyette olmalıdır.

Üst parmaklarınızı gevşek tutarak parmaklarınızla hamuru hafif sıkınız ve üstten hamur çıkarken yağa batırılmış bir çay kaşığının burnu ile bir küçük lokma hamur alıp yağın içine atın. Lokmaları kızartıp şurubun içine atın.

Şurubunu çekince ayrı bir yere çıkarıp servis edin.

Ayrıca diğer ürünlerimizi incelemek ve sipariş vermek için Hacı Şerif‘i ziyaret edebilirsiniz.

Saray Lokması Tarifi

| Güncel, Tatlı Tarifleri | 0 yorum
Yazar Hakkında
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>